Laboratoř ekologických rizik městského odvodnění

"Laboratoř ekologických rizik městského odvodnění - LERMO" vznikla 1.1.1998 jako projekt programu "Posílení výzkumu na vysokých školách", který vyhlásilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v roce 1997 na základě usnesení vlády ČR č. 27/1996.

Cílem projektu bylo vytvořit nové výzkumné pracoviště pro výchovu mladých odborníků v oboru integrovaného řešení odvodnění urbanizovaných a urbanizací ovlivněných území, které se plně začlení do organizační struktury Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Jedním z iniciátorů založení LERMO byl švýcarský EAWAG (Swiss Federal Institute for Environmental Science and Technology), se kterým byla v roce 1998 podepsána dohoda o vzájemné spolupráci, jejímž těžištěm byla podpora odborných programů LERMO a jejich mezinárodní konzultace, pomoc při výchově doktorandů na základě výměnných odborných seminářů ve Švýcarsku a v Praze (později i s doktorandy z TU Dresden) a pomoc při výuce v magisterském i doktorandském studiu.

Vědecko-výzkumná náplň pracoviště je zaměřena na poznání procesů a interdisciplinárních vazeb umožňujících vyhodnocení a optimalizaci funkce městského odvodnění z hlediska ekologických dopadů na recipient a zásad trvale udržitelného rozvoje vodního hospodářství a promítá se i do pedagogického působení pracoviště v rámci oborů Vodní hospodářství a vodní stavby a Inženýrství životního prostředí Fakulty stavební ČVUT.

Multidisciplinárnímu přístupu, který řešená problematika vyžaduje, odpovídá i struktura výzkumného týmu pracoviště, skládající se z pracovníků s typicky inženýrským zaměřením (absolventi oborů Vodní hospodářství a vodní stavby a Inženýrství životního prostředí Fakulty stavební ČVUT) i se vzděláním univerzitním v oboru životního prostředí (absolventi Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy).

LERMO se okamžitě po svém vzniku zapojilo do spolupráce s odbornou domácí i zahraniční komunitou (např. Asociace čistírenských expertů České republiky ) a získalo několik interních grantů ČVUT, grantů od Grantové agentury České republiky, řeší výzkumné záměry a účastní se projektu v rámci 5. resp. 6. Rámcového programu rozvoje vědy a technologií EU.